Judecătoria Carei a condamnat, vineri, 28 noiembrie 2025, la 2 ani de închisoare cu executare un bărbat în vârstă de 71 de ani, pentru infracțiunea de furt calificat comisă în stare de recidivă postexecutorie. Potrivit informațiilor PresaSM, în noaptea de 13/14 mai 2025, inculpatul a pătruns în curtea și apoi în locuința unui imobil nelocuit din municipiul Carei, profitând de faptul că proprietarii erau de mai mult timp plecați din țară. Acesta a intrat în interior prin forțarea accesului, inclusiv prin deteriorarea sistemului de închidere, și a sustras mai multe bunuri, pe care le-a pus într-un geamantan și într-un rucsac.
Printre bunurile sustrase s-au aflat un televizor, un decodor TV, aparatură electrocasnică, medicamente, telefoane mobile vechi, un ferăstrău electric, aparate medicale (tensiometru, aparat de măsurare a glicemiei), produse alimentare (inclusiv cafea) și diverse obiecte de uz casnic. O parte dintre bunuri au fost ascunse de inculpat la intrarea într-un cimitir din apropiere, într-un rucsac și o geantă de voiaj, iar geamantanul plin l-a abandonat ulterior pe o stradă din zonă, după ce a fost observat de vecini.
Fapta a fost descoperită în dimineața zilei de 14 mai 2025, după ce un vecin a observat poarta imobilului deschisă și o persoană necunoscută plecând cu un geamantan de mari dimensiuni. Acesta, împreună cu soția sa, a alertat poliția, oferind detalii despre îmbrăcămintea bărbatului și direcția de deplasare. La scurt timp, patrula de poliție a identificat inculpatul pe o stradă din apropiere, asupra lui fiind găsite, între altele, o lanternă, o pereche de mănuși, un briceag, un portofel cu acte și suma de 553 de lei. La aproximativ zece metri de locul interceptării a fost găsit și geamantanul cu bunurile sustrase. Prejudiciul a fost recuperat în totalitate prin restituirea bunurilor persoanei vătămate.
În cursul urmăririi penale, bărbatul și-a recunoscut fapta, a descris modul în care a ales imobilul, deplasarea la fața locului și timpul petrecut în interiorul locuinței (aproximativ 3–4 ore), precum și bunurile pe care le-a luat. La termenul de judecată din 31 octombrie 2025, inculpatul a solicitat judecarea cauzei în procedura simplificată a recunoașterii învinuirii, cerere admisă de instanță, ceea ce a dus la reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsă.
Judecătoria Carei a reținut că infracțiunea a fost comisă în stare de recidivă postexecutorie. Inculpatul fusese anterior condamnat la o pedeapsă rezultantă de 7 ani și 5 luni închisoare, pentru mai multe infracțiuni intenționate, din executarea căreia a fost liberat condiționat la 27 septembrie 2023, rămânând un rest de 237 de zile neexecutate. Instanța a apreciat că, în aceste condiții, pedepsele anterioare nu și-au atins scopul preventiv și educativ, iar noua faptă dovedește perseverența infracțională a inculpatului. Persoanele vătămate nu s-au constituit părți civile în cauză, întrucât bunurile au fost recuperate.
----------------------------
FOTO: Arhivă/Scop ilustrativ