Meniu

Caută pe PresaSM

0

VIDEO. Sătmăreanca lovită pe trecerea de pietoni a decedat. Polițiștii explică cum s-a petrecut accidentul

Sătmăreanca lovită pe trecerea de pietoni din Decebal a decedat. Potrivit polițiștilor, o șoferiță în vârstă de 41 de ani, din Doba, se afla la volanul mașinii în momentul în care a lovit-o pe femeia ...

VIDEO. Sătmăreanca lovită pe trecerea de pietoni a decedat. Polițiștii explică cum s-a petrecut accidentul

Sătmăreanca lovită pe trecerea de pietoni din Decebal a decedat. Potrivit polițiștilor, o șoferiță în vârstă de 41 de ani, din Doba, se afla la volanul mașinii în momentul în care a lovit-o pe femeia în vârstă de 57 de ani care traversa drumul național pe trecerea de pietoni. 

Potrivit polițiștilor sătmăreni, accidentul s-a petrecut în jurul orei 17:30, pe DN19, pe raza localității Decebal. La volanul mașinii se afla o șoferiță în vârstă de 41 de ani, din Doba. Aceasta a lovit o sătmăreancă în vârstă de 57 de ani, din localitatea Decebal. În momentul impactului, victima încerca să traverseze drumul național pe trecerea de pietoni, confirmă oamenii legii.

"La data de 4 decembrie a.c., în jurul orei 17:30,  polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare au fost sesizați prin apel 112, cu privire la producerea unui accident rutier pe DN 19, în localitatea Decebal.

Cu ocazia deplasării la fața locului, polițiștii au constatat faptul că o femeie de 41 de ani, din localitatea Doba, în timp ce conducea un autoturism, nu ar fi acordat prioritate de trecere și ar fi acroșat o femeie de 57 de ani, din localitatea Decebal, care se angajase în traversarea drumului public, pe trecerea de pietoni, marcată și semnalizată corespunzător", precizează cei de la IPJ Satu Mare. 

Din nefericire, în urma impactului, femeia de 57 de ani a decedat.

Conducătorea auto a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care a avut loc accidentul.

Conform martorilor, șoferița ar fi declarat că nu a văzut-o pe femeia care încerca să traverseze drumul și că doar ar fi acroșat-o. În schimb, imaginile de la fața locului arată că mașina a fost avariată, inclusiv parbrizul crăpat, ceea ce sugerează că victima ar fi fost lovită în plin, luată pe capota mașinii, iar ulterior ar fi ajuns pe astfalt, la câtțiva metri buni de locul în care s-a produs impactul. 

Dezvoltat cu de Ottoweb

Alte știri pentru tine

Comentarii Anchete Politică Necitite