Ungaria face drumul expres până la Satu Mare. Legătură cu autostrada M3, în licitație!
PresaSM a intrat în posesia unor informații legate de faptul că Ungaria a demarat deja procedurile pentru a construi un drum expres (M 49) între autostrada M3 și granița cu România, în apropiere de ju...
PresaSM a intrat în posesia unor informații legate de faptul că Ungaria a demarat deja procedurile pentru a construi un drum expres (M 49) între autostrada M3 și granița cu România, în apropiere de județul Satu Mare.
Deja porțiunea dintre M3 și Okoritofulpos are proiect tehnic și aviz de mediu, iar porțiunea dintre Okoritofulpos și Csengersima (lângă Petea) este în fază de licitație a proiectului tehnic.
Drumul expres va avea câte două benzi pe sens. Importanța rutei este dată de faptul că autostrada se apropie orașe precum Satu Mare și Carei.
De asemenea, din proiectul maghiarilor rezultă că lungimea estimată a acestei secțiuni a drumului cu două benzi pe sens este de 19 kilometri, între Ököritófülpös și Csengersima. Viitorul câștigător va trebui să examineze problema punctului transfrontalier ungar-român, în funcție de acordurile bilaterale existente.
Viktor Orban s-a angajat în 2016, în cadrul vizitei de la Satu Mare, pentru deschiderea discuțiilor în vederea inaugurării unui nou punct de trecere a frontierei între Vetiș și Csenger. Cel mai probabil, viitoarea intrare a M 49 în România.
”Domnul primar (Kereskenyi Gabor, n. red.) mi-a spus că va fi foarte important ca Satu Mare să fie legat de sistemul de autostrăzi din Ungaria și Europa, ceea ce înseamnă construirea unei porțiuni de autostradă de la Satu Mare la granița Ungariei și vom începe să planificăm această porțiune de autostradă către Satu Mare, până la granița româno-maghiară. Acesta a fost unul dintre punctele importante ale întâlnirii noastre cu domnul primar”, spunea Viktor Orban în decembrie 2016, cu ocazia vizitei pe care a făcut-o la Satu Mare.
Citește și
Actualitate
Pompier din județul Satu Mare, audiat de procurori într-un dosar privind pornografia infantilă
Actualitate
Culmea traficului de droguri în județul Satu Mare. ”Vamba” a continuat să vândă și după ce a fost prins
Actualitate
VIDEO LIVE. Fost inspector-șef de Poliție, implicat într-un grav accident rutier. Trei persoane au ajuns la spital
Actualitate
EXCLUSIV | Poliția Română verifică și contractele lui Cristian Pomohaci din județul Satu Mare. PresaSM a reușit să oprească un concert încă din 2023
Actualitate
PROGRAM. Smiley, Horia Brenciu și Bagossy Brothers Company urcă pe scena The Park Festival. Trei zile de concerte la Carei
Actualitate
Manager de la McDonald`s Satu Mare, plasat în arest la domiciliu într-un dosar DIICOT de trafic de droguri
Actualitate
Tânărul sătmărean rămâne după gratii. Arestul preventiv, prelungit cu încă 30 de zile în dosarul morții de la Ștrandul Satu Mare
Actualitate
VIDEO. Se întâmplă în România. Un șofer de TIR s-a încuiat în cabină și a început să arunce cu obiecte în trecători. Au intervenit mascații
Actualitate
A crezut că s-a trezit din beție. A urcat la volan și a distrus gardul unei case, în județul Satu Mare
Actualitate
Grevă de avertisment la Spitalul Județean Satu Mare. Următorul pas, greva generală
Actualitate
Un nou concurs de șef, ratat la Poliția Satu Mare. Singurul candidat a fost respins. Cum se explică...
Actualitate