Astăzi, în jurul orei 00.30, un incident șocant a avut loc în Călinești-Oaș, în zona barajului, acolo unde mai multe persoane se aflau în proximitatea unui restaurant. Potrivit informațiilor obținute de PresaSM, într-o parcare din apropiere, un bărbat a fost împușcat mortal, în urma unei manevrări iresponsabile a unei arme de vânătoare.
Din primele date, un bărbat, care ar fi avut în autoturism o armă de vânătoare, a scos-o pentru a o arăta prietenilor. Din câte se pare, arma ar fi avut patul crăpat, iar un alt bărbat ar fi cerut-o pentru a o verifica, în vederea reparării. Se presupune că arma ar fi fost încărcată, iar în urma manevrării inadecvate, aceasta ar fi percutat, iar glonțul/alicele au lovit victima în gât, producându-o rană mortală, incompatibilă cu viața.
Nu este clar ce tip de armă de vânătoare a fost, respectiv cu țeavă lisă sau ghintuită. La distanţe scurte, o puşcă cu țeavă lisă care trage alice poate fi extrem de periculoasă, cu efect letal aproape sigur, fiindcă aruncă mai multe proiectile, cu o răspândire mare.
Persoanele prezente ar fi sunat la Serviciul Național Unic Apeluri de Urgență 112, dar echipajele medicale ajunse la fața locului nu au mai putut face nimic pentru victimă, decât să constate decesul.
La fața locului s-a deplasat un important dispozitiv de polițiști și criminaliști. Autorul presupusului accident a fost reținut pentru 24 de ore, iar anchetatorii urmează să stabilească astăzi întregul context al tragediei. Este greu de crezut, totuși, că incidentul ar fi fost comis intenționat.
ACTUALIZARE, ora 08.30: Se presupune că atât cel care a executat - aparent accidental - focul cât și victima s-ar fi îndreptat spre un fond de vânătoare, la o partidă autorizată la cerb. Cei doi ar fi vânători pasionați, cu acte în regulă.
ACTUALIZARE, ora 09.50: La solicitarea PresaSM, Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Satu Mare informează că data de 18 septembrie a.c., ora 23.13, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare au fost sesizați despre faptul că un bărbat ar fi fost împușcat accidental, în timp ce se afla într-un autoturism care se afla în parcarea unei pensiuni din localitatea Călinești-Oaș.
Din primele verificări a reieșit faptul că un bărbat de 29 de ani, din localitatea Drăgușeni, în timp ce se afla în autoturism, ar fi manipulat o armă de vânătoare care se afla în autoturism, moment în care aceasta s-ar fi declanșat accidental și l-ar fi împușcat pe un bărbat de 40 de ani, din localitatea Gherța Mică, în zona gâtului, care se afla pe bancheta din spate a autoturismului, provocându-i decesul. Cercetările continuă sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Negrești-Oaș.
La fața locului s-a deplasat o echipă complexă de cercetare, formată din polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, Serviciului Investigații Criminale și Serviciul Criminalistic pentru a stabili toate împrejurările și circumstanțele evenimentului.
Ce spune legea în cazul armelor de vânătoare:
-
arma deținută legal trebuie ținută neîncărcată, cu muniția depozitată separat;
-
nu se păstrează cu piesa percutor (piesă 3) montată;
-
arma nu trebuie armată decât în condiții de folosire legală (de regulă, la vânătoare sau în poligon, după caz);
-
este strict interzisă înmânarea armei altor persoane care nu sunt autorizate să o folosească;
-
consumul de alcool este incompatibil cu manipularea oricărei arme de foc.
Știre în curs de actualizare....
-----------
Nota redacției: Informațiile PresaSM pot fi preluate doar prin citarea sursei cu link activ în primul paragraf, în conformitate cu legislația aplicabilă, și doar în limita a 120 de caractere.