PresaSM Știri din Satu Mare

Top Menu

  • Contact

Main Menu

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact
  • Contact

logo

PresaSM Știri din Satu Mare

  • Acasă
  • Locale
  • Nationale
  • Anchete
  • Reportaje
  • Politica
  • Life
  • Editorial
  • Contact


Locale
Home›Locale›MODEL de DEMOCRAȚIE funcțională la Tășnad! Un tânăr a ADUS candidații la RAPORT

MODEL de DEMOCRAȚIE funcțională la Tășnad! Un tânăr a ADUS candidații la RAPORT

By PresaSM
mai 12, 2016
942
0

Un tânăr din orașul Tășnad a reușit o premieră. Un veritabil exercițiu democratic! Cel puțin la nivel județean, dacă nu chiar național! Este vorba despre Cristian Irimuș, un tânăr care a fost nevoit să plece la muncă în străinătate. Mai exact, în Marea Britanie.

Dar nu a uitat de comunitatea din care a plecat și luptă în fiecare zi pentru binele semenilor săi din Tășnad. A înființat grupul ”Orașul Tășnad” și militează pentru transparență și respect din partea autorităților locale, în particular, și a politicienilor, în general.

Așa se face că a reușit să aducă în fața sătmărenilor, via Facebook, pe doi din cei trei candidați cu șanse reale la Primăria orașului Tășnad.

Este vorba despre actualul viceprimar și candidat al UDMR – Andrei Veron, respectiv candidatul PNL – Grieb Csaba Francisc. Cei doi au intrat în direct că tășnădenii și le-au răspuns, fără perdea, la toate întrebările. Astfel, au fost găsite răspunsuri la întrebări foarte importante pentru viața comunității.

Cristian Irimuș mai speră ca actualul primarul Vasile Mitrașca să accepte și el provocarea și să vină în fața tășnădenilor.

”Sper să accepte și domnul primar Vasile Mitrașca această invitație. Tot ce vrem este un dialog cu cetățenii, așa cum este normal în orice democrație. Am învățat multe din Marea Britanie, unde acest model funcționează”, a spus Cristian Irimuș.

Cele mai mari probleme ridicate de localnici sunt scăderea populației și lipsa locurilor de muncă. Atât Grieb Csaba Francisc cât și Andrei Veron au furnizat răspunsuri acceptate în linii mari de localnici.









TagscandidatTășnad
Previous Article

Edmond Lenarth – sătmăreanul care a CUCERIT ...

Next Article

Poliția Locală a amendat ZECI de șoferi ...


ARTICOLE SIMILARE

  • LifeLocale

    FOTOGALERIE. Concurs de bogracs la Ștrandul Tășnad! Zeci de bucătari iscusiți în concurs

    septembrie 17, 2022
    By PresaSM
  • AncheteLocale

    Orașul care ”naște” copii ABANDONAȚI! Mai mult de JUMĂTATE dintre copii sunt ”UITAȚI” în spital

    septembrie 19, 2016
    By PresaSM
  • Locale

    FOTO. Sătmăreancă urmărită și amendată după ce și-a abandonat câinele pe străzi

    iulie 25, 2023
    By PresaSM
  • Locale

    Percheziții în Tășnad. Trei femei au fost reținute

    iulie 14, 2020
    By PresaSM
  • LocaleTop News

    FOTOGALERIE. Concurs de bogracs la Ștrandul Tășnad. Zeci de bucătari în competiție

    septembrie 11, 2021
    By PresaSM
  • Locale

    VIDEO. Primarul Farcău acuză ISJ că sacrifică liceul din Tășnad: „Este un abuz. Vorbim despre viitorul unor copii „

    ianuarie 30, 2021
    By PresaSM

Scrie un comentariu

Citește și:

  • LocalePolitica

    Ioana Bran: Unde sunt măștile gratuite promise pentru persoanele defavorizate?!

  • Locale

    După 15 mai: În ce condiții avem voie să părăsim localitatea. Lista motivelor acceptate

  • Locale

    Suspecții ultimelor jafuri din Satu Mare, trimiși direct după gratii de judecători



© Copyright 2016-2022 PresaSM.ro. Toate drepturile rezervate.
Creat de ottoweb


PresaSM folosește fișiere cookie pentru a ne asigura că îți oferim cea mai bună experiență de navigare.ACCEPTMai multe informații