Meniu

Caută pe PresaSM

0

Mircea Govor, întâlnire cu ministrul Rogobete: ”Sanătatea sătmărenilor, prioritate în agenda noastră politică și instituțională”

Președintele PSD Satu Mare, deputatul Mircea Govor și șeful Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba au avut astăzi o întâlnire de lucru la București cu ministrul Sănătății Alexandru Rogobete. Pe ...

Mircea Govor, întâlnire cu ministrul Rogobete: ”Sanătatea sătmărenilor, prioritate în agenda noastră politică și instituțională”

Președintele PSD Satu Mare, deputatul Mircea Govor și șeful Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba au avut astăzi o întâlnire de lucru la București cu ministrul Sănătății Alexandru Rogobete. Pe agenda discuțiilor, spune Govor, s-au aflat trei probleme esențiale pentru sistemul de sănătate din județ: în primul rând deficitul de medici, dar și faptul că anumite investiții esențiale s-au blocat. 

Potrivit șefului PSD Satu Mare, discuțiile cu ministrul Sănătății au vizat deficitul de medici specialiști în mai multe secții esențiale, blocarea unor investiții absolut necesare și procedurile administrative care întârzie actul medical.

"Împreună cu președintele Consiliului Județean, Pataki Csaba, am subliniat importanța unei colaborări constante cu Ministerul Sănătății, pentru îmbunătățirea standardului serviciilor medicale oferite sătmărenilor și pentru a asigura acces real la îngrijire de calitate. În cadrul discuției, am pus pe agenda prioritară și finanțarea noului corp al Spitalului Județean prin Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) – un proiect de infrastructură vital pentru județul nostru.

Ministrul Alexandru Rogobete a dat dovadă de profesionalism și deschidere la dialog constructiv, asigurându-ne că împreună vom găsi soluții eficiente pentru deblocarea situației actuale. În perioada următoare, ministrul va efectua o vizită oficială la Satu Mare pentru a analiza la fața locului rezultatele controlului din luna august și pentru a decide măsurile concrete de redresare.

În calitate de deputat și președinte PSD Satu Mare, rămân ferm angajat să apăr dreptul cetățenilor la servicii medicale moderne și să pun sănătatea pe primul loc în prioritățile noastre politice", a precizat Mircea Govor despre întâlnirea care a avut loc la București. 

Comentarii (0)

TU

Fii primul care comentează acest articol!

Dezvoltat cu de Ottoweb

Alte știri pentru tine

Comentarii Anchete Politică Necitite