Határon átnyúló kontaktkövetés
Az Európai Bizottság uniós szintű rendszert hozott létre a koronavírus fertőzési láncainak megszakítását célzó tagállami kontaktkövető mobiltelefonos alkalmazások határon átnyúló használatára – közölte az uniós bizottság hétfőn.
A rendszer ezen kívül az információcsere magasabb szintű biztosítását is célozza. A tájékoztatás szerint a kezdeményezés előirányozza, hogy a tagállamok önkéntes alapon letölthető kontaktkövető és figyelmeztető alkalmazásai egymással összekapcsolódva is biztonságosan működjenek. A szolgáltatás biztosítja azt is, hogy az alkalmazásokat határokon átnyúlóan is zökkenőmentesen igénybe lehessen venni.
A felhasználóknak ezért csak egy alkalmazást kell telepíteniük ahhoz, hogy egy másik európai országba utazva is működjön a kontaktkövetés, és megkapják az esetleges figyelmeztetéseket. A szolgáltatás az alkalmazások által generált véletlenszerű azonosítókon kívül más információt nem kezel. Nem teszi lehetővé az egyes felhasználók azonosítását, sem a mobil eszközök helyének vagy mozgásának nyomon követését.
Az információk titkosításon esnek át és a minimálisra korlátozódnak, azokat csak a fertőzések visszakövetéséhez szükséges ideig tárolják. A rendszert az Európai Bizottság fogja működtetni luxembourgi adatközpontjából. A koronavírus elleni küzdelem jegyében a fertőzés nyomon követésére ez idáig tizenkilenc tagállamban – Magyarország, Franciaország, Németország, Spanyolország, Portugália, Írország, Olaszország, Finnország, Belgium, Hollandia, Lengyelország, Csehország, Szlovénia, Horvátország, Málta, Ausztria, Észtország, Lettország, Dánia – húsz mobiltelefonos alkalmazást fejlesztettek, amelyet mintegy 30 millióan töltöttek le – közölték.