FOTOGALERIE. Controale la sânge în județul Satu Mare. Peste o mie de persoane verificate!

Polițiștii de frontieră sătmăreni au aplicat nouă sancțiuni contravenționale, iar valoarea amenzilor a fost de aproximativ 5.000 de lei, în cadrul unei acțiuni pe căile de comunicație din județul nostru, în întreaga zonă de competență. Din nou, activitatea s-a axat pe combaterea migrației ilegale și a infracționalității transfrontaliere, respectiv menținerea unui climat de siguranță și ordine publică, corelate cu acțiuni de combatere a traficului ilegal cu arme, muniție ori substanțe interzise.
În cursul zilei de vineri, 25 aprilie a.c., între orele 10.00 și 18.00, pe comunicațiile Satu Mare – Petea, respectiv Carei – Urziceni, în zona fostelor puncte de trecere a frontierei, dar și pe celelalte căi de comunicație care converg înspre sau dinspre frontieră s-a desfășurat o acțiune a polițiștilor de frontieră sătmăreni care își desfășoară activitatea în cadrul sectoarelor Poliției de Frontieră și STPF Satu Mare. Și de această dată, în cadrul activității s-a urmărit combaterea traficului cu arme, muniție și substanțe interzise, dar și combaterea efectelor febrei aftoase (prezentă pe teritoriul statului vecin).
Au fost efectuate verificări pe principalele căi de comunicații care converg înspre frontiera româno-maghiară, în zona de responsabilitate a județului Satu Mare, dar și pe căile de comunicație din zona de responsabilitate a sectoarelor aflate la granița cu Ucraina.
În cadrul activității, echipele mixte au verificat – folosind aplicația eDAC – aproximativ 1.100 de persoane și peste 550 de mijloace de transport. Au fost descoperite mai multe nereguli și au fost aplicate nouă sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 5.000 de lei, dar și cinci avertismente. De asemenea, au fost reținute două certificate de înmatriculare și două seturi de plăcuțe cu numere de înmatriculare și a fost descoperit un sechestru civil asupra unui mijloc de transport.
Totodată, în zona de responsabilitate a Sectorului Poliției de Frontieră Tarna Mare au fost depistați doi cetățeni ucraineni care au trecut ilegal frontiera din Ucraina în România și care, ulterior, au solicitat o formă de protecție statului român.
Polițiștii de frontieră sătmăreni vor desfășura și în perioada următoare, în proximitatea frontierei de stat, independent sau în cooperare cu celelalte structuri de siguranță și ordine publică din județul nostru, în scopul combaterii fenomenului infracțional transfrontalier și pentru menținerea siguranței și ordinii publice.





