FOTO. Şofer carbonizat în urma unui accident înfiorător în țară. Maşina lui a luat foc după ce s-a izbit de un autobuz, pe contrasens

Tragedie pe o şosea din Sibiu. Un şofer a murit ars de viu, iar un altul a fost grav rănit, după o coliziune între o maşină şi un autobuz. În câteva clipe de la impactul violent, ambele vehicule au fost cuprinse de flăcări, iar bărbatul aflat la volanul maşinii nu a mai reuşit să se salveze la timp. Speriaţi de flăcările care se extindeau, doi pasageri aflaţi în autobuz s-au autoevacuat, iar şoferul acestuia a fost transportat ulterior la spital, titrează Observator.
Un accident rutier a avut loc, marţi seară, în municipiul Sibiu, după ce o maşină a intrat pe contrasens şi a lovit un autobuz de transport călători, iar în urma impactului, cele două vehicule au luat foc.
Şoferul autoturismului a murit şi încă nu i-a fost stabilită identitatea. Conducătorul autobuzului a fost transportat la spital, iar cei doi pasageri nu au avut nevoie de îngrijiri medicale.
Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Sibiu au anunţat că, marţi seară, o persoană conducea un autoturism spre centrul municipiului Sibiu, iar, la un moment dat, a pierdut controlul direcţiei şi a intrat pe contrasens, unde a lovit un autobuz de transport public, condus de un bărbat de 47 de ani, din Tălmaciu. După impact, cele două vehicule au luat foc.
„Din păcate, persoana care conducea autoturismul a decedat. Până în prezent, nu s-a putut stabili identitatea acesteia. Şoferul autobuzului a suferit vătămări corporale şi a fost transportat la spital conştient. În momentul producerii accidentului, în autobuz se aflau doi pasageri care s-au autoevacuat şi nu au suferit vătămări corporale”, au precizat poliţiştii sibieni.
Ei continuă cercetările pentru a stabili împrejurările exacte în care s-a produs acest accident şi au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă.
Traficul rutier în zonă a fost blocat, fiind deviat pe străzile adiacente.
