EXERCIȚIU cu avioane F-16, în toată țara. Vor zbura la înălțimi mici și în regim supersonic

Avioane F-16 vor zbura în România, la înălțimi mici și în regim supersonic, timp de șapte zile, conform unui anunț făcut marți, 4 martie, de Forțele Aeriene Române.
Potrivit sursei citate, zborurile de antrenament au început astăzi și se vor întinde pe durata a șapte zile, adică până inclusiv pe 10 martie 2025.
„Aeronave ale Forțelor Aeriene Române vor executa, în perioada 4.03-10.03.2025, zboruri de antrenament la înălțimi mici precum și zboruri în regim supersonic cu aeronave F-16 Fighting Falcon, pe întreg teritoriul țării, cu luarea tuturor măsurilor de siguranţă aeriană şi reducere a impactului fonic asupra populaţiei civile. Aceste exerciţii au scopul de a contribui la îmbunătăţirea capacităţii de reacţie a personalului aeronautic în orice situaţie”, se arată în comunicatul Forțelor Aeriene Române.
Forțele Aeriene Române au 29 de aeronave F-16 Fighting Falcon. Începând cu 2031, în țară ar trebui să ajungă primele aeronave F-35.
