Egészségügyi ellátásra jogosultak a Romániába érkező ukrán állampolgárok
A Románia területére érkező ukrán állampolgárok jogosultak bármilyen típusú orvosi ellátásra – közölte pénteken az egészségügyi miniszter.
Alexandru Rafila az Ukrajnát ért katonai agresszió miatt létrejött kormányszintű különleges munkacsoport (task-force) ülését követően nyilatkozott erről.
A miniszter elmondta, az ukrajnai menekültek három kategóriáját különböztetik meg: azok, akik a megszokott módon érkeztek az országba, azok, akik menedékjogot kértek, és azok, akik hivatalos menekültstátust kapnak majd. Az utóbbi két napon Romániába érkezett, mintegy hétezer ukrán állampolgár közül a legtöbben az első kategóriába tartoznak, ők a szokványos módon jöttek az országba, és egy régi, de érvényben lévő megállapodás alapján 90 napig jogosultak minden típusú egészségügyi ellátásra. A másik két kategóriát más jogszabályok alapján, de szintén megilleti a teljes egészségügyi ellátás joga. A menedékkérők a belügyminisztérium erre elkülönített alapjaiból részesülnek szükség esetén orvosi ellátásban, míg ha már megkapták a hivatalos menekültstátust, akkor ugyanazon jogok illetik meg őket, mint a román állampolgárokat – magyarázta Rafila.
Azt is elmondta, ha a belügyminisztérium menekülttáborokat állít fel, mobil orvoscsapatok fogják felmérni az országba érkezett személyek egészségi állapotát.
A háborús övezetből érkezők egy tájékoztató csomagot fognak kapni a határátlépéskor, amelyből többek közt azt is megtudhatják, hova fordulhatnak orvosi ellátásért. A közegészségügyi igazgatóságok és kórházak felkészültek arra, hogy szükség esetén fogadják az ukrajnai pácienseket. Az Ukrajnából érkezők tesztelése nem a határnál, hanem a tesztközpontokban történik majd. Az országos vészhelyzeti bizottság döntése értelmében a menekülteknek nem kell Covid-igazolványt felmutatniuk a határon – mondta még Rafila.