A nagykárolyi önkormányzat nem egyezik bele a bűzlő biogázüzem működésébe
A Szatmár megyei Környezetvédelmi Ügynökség állásfoglalást kért a Nagykárolyi Polgármesteri Hiavataltól, a SANARA cég által igényelt környezetvédelmi engedély felülvizsgálati eljárásával kapcsolatban.
A nagykárolyi önkormányzat állásfoglalásában kitér arra, hogy nem egyezik bele a biogázüzem működésébe, csak abban az esetben, ha a biogáz előállításához kizárólag növényi hulladékot és állati trágyát használnak fel.
”Átküldtük az állásfoglalásunkat a Környezetvédelmi Ügynökségnek. Ebben világosan és egyértelműen közöltük, hogy a nagykárolyi önkormányzat, nem egyezik bele a biogázüzem működésébe, csak abban az esetben, ha a cég visszatér, a 92/2020-es számú környezetvédelmi engedélyében jóváhagyott körülményekhez, azaz ha növényi maradványokat és állati trágyát használ fel működéséhez. Hadd pontosítsak: nem egyezünk bele abba, hogy olyan állati eredetű maradványokat használjanak fel, amelyek a rothadási periódus során, elviselhetetlenné teszik a nagykárolyiak életét. Következésképpen, kérjük a környezetvédelmi engedély felülvizsgálatát, hogy a SANARA cég által végzett tevékenység, azon feltételek mellett történik-e, amelyek a 143/2015-ös számú építési engedély kiadásának alapját is képezték”- mondta Kovács Jenő polgármester.
A Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal garanciát kér és vár a Szatmár megyei Környezetvédelmi Ügynökségtől arra vonatkozóan, hogy a biogázüzem betartja azokat a technológiai feltételeket, amelyeket az ügynökség kért tőle.
„Konkrét garanciát kérünk arra vonatkozóan, hogy az üzem működtetője betartja a biogáz előállításához szükséges technológiai feltételeket, mégpedig tételesen, a munkafolyamat egésze alatt. Így a nyersanyagok felhasználásig történő tárolása, – a betonsilókban való erjesztési időszak, illetve az állati trágya, rozsdamentes, acél tartályokban való tárolása – idejére biztosítania kell a megfelelő körülményeket a cégnek. A tárolást követően, a biogáz előállításához a maradványokat, egy automatizált rendszeren keresztül, pompálással kell eljuttatni a feldolgozási helyre. Ugyanakkor arra is kérjük az ügynökséget, hogy a biogáz előállításához felhasznált állati maradványok szállításának körülményeit is konkretizálja”- mondta a polgármester.
A múlt hónapban lezajlott aláírásgyűjtési akció eredményeképpen, valamivel több mint 1700 aláírás gyűlt össze.
„Nagyon köszönöm mindazon nagykárolyiaknak, akik a pandémia miatti nehézségek ellenére, aláírásukkal segítettek abban, hogy nyomatékosítsuk fellépésünket, a városban terjengő bűzzel szemben. Abban az esetben, ha a Környezetvédelmi Ügynökség illetékesei nem veszik figyelembe az álláspontunkat, nem marad más lehetőségünk, mint jogi útra terelni az ügyet. Ha erre kerül sor, akkor nagy segítségünkre lesznek ezek az aláírások. Amennyiben perre visszük az ügyet, azt szeretnénk elérni, hogy a SANARA cég visszatérjen a kezdeti engedélyében foglaltakhoz, s a biogáz előállításához csak növényi maradványokat és trágyát használhasson fel. Így a mostani, a várost ellepő bűzt okozó, állati nyesedékeket és egyéb, állati eredetű maradványokat nem használhatná fel a biogáz előállítására”- tette hozzá a polgármester.